Gurugram, Haryana
GST No. 06AAFCN5281L1Z4
Call 08047662278 100% Response Rate
Send Enquiry
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 2000 Kg/hr |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220-440 V |
| Body Material | Mild Steel |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Brand | NGVT |
| Surface Finishing | Powder Coated |
| Power Source | Electric |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
We are engaged in offering Batch Type Powder Coating Plant product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details
| Automation Grade | Automatic |
| Product Type | Iron |
| Material To Be Coated | Steel |
| Heating Mode | Electric, Gas & Diesel |
| Air-Flow Direction | Cross-Flow Type |
| Brand | NGVT |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Batch Type Powder Coating Plant product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
Additional Information:
View Complete details
| Material To Be Coated | Mild Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 230V |
| Capacity | 20Kg |
| Coating Thickness | 20mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Powder Coating Plants product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details
| Material To Be Coated | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 240V |
| Coating Thickness | 34mm |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Powder Coating Plants product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details
| Temperature | 100 Degree C |
| Type Of Machine | Powder Coating Machine |
| Machine Capacity | 500 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Material To Be Coated | Aluminium |
| Heating Mode | Electric |
| Air-Flow Direction | Cross Flow Type |
| Usage/Application | Commercial Use |
| Voltage | 230V |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Powder Coating Ovens product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details
| Capacity | 250 kg |
| Coating | Powder Coating |
| Air-Flow Direction | Vertical Down Airflow |
| Material | Stainless Steel |
| Display | Analog |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Paint Curing OvenX product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details
| Brand | NGVT |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 440 V |
| Capacity | 1500 Kg |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 60 Hz |
| Surface Finish | Color Coated |
We are engaged in offering Conveyorised Type Powder Coating Plant product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details
| Material | Mild Steel |
| Material To Be Coated | SS |
| Brand | Newgenic |
| Color | Green |
| Usage/Application | Industrial |
View Complete details
View Complete details