Gurugram, Haryana
GST No. 06AAFCN5281L1Z4
Call 08047662278 100% Response Rate
Send Enquiry
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface finishing | Power Coated |
| Portable | Yes |
| Capacity | 100 Kg |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
We are engaged in offering Dry Type Liquid Painting Booth product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Capacity | 300 Kg |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 440 V |
We are engaged in offering Automatic Painting Booth product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | NGVT |
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 V |
| Capacity | 200 Kg |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Surface Finish | Powder Coated |
We are engaged in offering Semi Automatic Spray Booth product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details
| Material To Be Painted | Steel |
| Voltage | 230V |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | Three Phase |
| Power | 5kW |
| Brand | Newgenic |
| Air-Flow Direction | Fully Undershot Type |
| Heating Mode | Electric |
We are engaged in offering Spray Paint Booth product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details
| Coating Material | Stainless Steel (SS) |
| Type Of Machine | Powder Coating Machine |
| Machine Capacity | 500 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Heating Mode | Electric |
| Air-Flow Direction | Fully Undershot Type |
| Usage/Application | Commercial Use |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Powder Coating Booths product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details
| Material To Be Painted | Steel |
| Voltage | 230V |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | Three Phase |
| Power | 3kW |
| Color | Blue |
| Brand | Newgenic |
| Air-Flow Direction | Fully Undershot Type |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Treatment | Polished |
| Heating Mode | Diesel |
We are engaged in offering Paint Spray Booth product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details
| Material To Be Painted | Steel |
| Voltage | 220V |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | Three Phase |
| Power | 4kW |
| Brand | Newgenic |
| Air-Flow Direction | Fully Undershot Type |
| Heating Mode | Electric |
We are engaged in offering Spray Paint Booth product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | NGVT |
| Material | Stainless Steel, Mild Steel |
| Voltage | 220-440 V |
| Capacity | 600 Kg/ hr |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Surface Finshing | Painted |
| Frequency | 50/60 Hz |
We are engaged in offering Pressurized Paint Booths product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details
| Capacity | 350 Kg/Hr |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Three |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220-440 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Stainless Steel, Mild Steel |
| Power Source | Electric |
| Brand | NGVT |
| Surface Finish | Powder Coated |
View Complete details
| Material To Be Painted | Steel |
| Color | Blue |
| Air-Flow Direction | Fully Undershot Type |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Batch Type Liquid Painting Plant product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details