Gurugram, Haryana
GST No. 06AAFCN5281L1Z4
Call 08047662278 100% Response Rate
Send Enquiry
| Temperature | 100 Degree C |
| Capacity(Kg) | 500 kg |
| Oven Type | Belt Conveyor Oven |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Air-Flow Direction | Horizontal Air Flow |
| Door Type | Double Door |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Infrared Conveyor Oven product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details
| Capacity(Kg) | 100 kg |
| Oven Type | Cabinet Ovens |
| Temperature | 200 deg. Celsius |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Air-Flow Direction | Horizontal Air Flow |
| Door Type | Double Door |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Oil Fired Ovens product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details
| Capacity(Kg) | 100 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Rectangular |
| Air-Flow Direction | Vertical Down Airflow |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50Hz |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Core Drying Oven product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details
| Capacity(Kg) | 100 kg |
| Oven Type | Cabinet Ovens |
| Temperature | 100 deg. Celsius |
| Frequency | 50Hz |
| Material | Stainless Steel |
| Operating Voltage | 220V |
| Power Source | Electric |
We are engaged in offering Varnish Baking Oven product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details
| Capacity | 500 kg |
| Oven Type | Cabinet Ovens |
| Temperature | 100 deg. Celsius |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Air-Flow Direction | Vertical Down Airflow |
| Door Type | Double Door |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering Drum Heating Ovens product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details
| Brand | Newgenic |
| Usage/Application | Laboratory |
| Temperature Range | 50-150 Degree Celsius |
| Material | Stainless Steel |
| No Of Trays | 2 |
| Air Circulation | Motorized Recirculation |
| No Of Chamber | One |
| Chamber Volume | 60 Litre |
| Display Type | Analog |
| Number Of Shelves | 2 |
We are engaged in offering Hot Air Oven product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients
View Complete details